Komputer

Jaki komputer będzie dobry do gier? A także do domu i biura? Oto polecane zestawy

To przede wszystkim propozycja dla naszych mniej zaawansowanych Czytelników, którzy nie mają czasu i/lub siły na regularną lekturę naszych testów procesorów, kart graficznych, płyt głównych, nośników SSD, dysków twardych itd. Co ważne, to zestawienie tworzone jest wspólnymi siłami wszystkich osób pracujących w naszej redakcji. Niemal wszystkie polecane podzespoły i urządzenia testowaliśmy i opisaliśmy na łamach PCLab.pl lub siostrzanej witryny AGDLab.pl. Każdy polecany przez nas produkt został sprawdzony w działaniu i oceniony przez osobę odpowiedzialną za dany dział. Procesorami zajmuje się Radek Stanisławski, kartami graficznymi i pamięcią masową – Łukasz Marek, myszki i klawiatury testuje Łukasz Pilarczyk, tematy audio to domena Dawida Grzyba, a obudowy i zasilacze to specjalność Wojciecha Zawadzkiego, który koordynuje niniejsze zestawienie i dba o jego aktualność. Tak, tekst będzie regularnie aktualizowany, o czym będziemy informowali w komentarzach (szczególnie w pierwszym). O dużych aktualizacjach dowiecie się również z naszej strony głównej, gdzie artykuł ponownie zagości w bloczku Artykuły. Niestety, w ostatnich miesiącach kurs dolara jest mało korzystny z punktu widzenia kupujących sprzęt elektroniczny – ceny zauważalnie wzrosły, przez co komputer „za 1800 zł” kosztuje dziś ponad 2200 zł. Większość nowości zapowiedzianych na 2015 rok jest już dostępna. Na rynek trafiły nowe zablokowane procesory Core i5 Skylake ze średniego segmentu oraz jednostki Core i3 również wykorzystujące architekturę Skylake. Spadły też ceny pamięci DDR4. Osoby planujące zakup nowego komputera powinny też rozważyć, czyby nie zainstalować nowego systemu operacyjnego Windows 10, który jest dostępny za darmo dla posiadaczy licencji na Windows 7 lub Windows 8/8.1. Opracowaliśmy również szczegółowe porównanie wydajności tych systemów.

Jaki komputer do gier kupić? A może do biura/domu?

To zestawienie jest kierowane przede wszystkim do tych, którzy oczekują od swojego peceta głównie wysokiej wydajności w grach. Wybór takiego komputera w większości przypadków jest dobry z jednego powodu: w codziennych zastosowaniach, takich jak przeglądanie internetu, odtwarzanie filmów, oglądanie zdjęć (w tym ich prosta edycja), rozmowy i wideorozmowy za pośrednictwem sieci, komputery te sprawdzają się idealnie, a co najważniejsze, nawet te z niskiego segmentu zapewnią wygodę użytkowania. Komputer do biura od komputera do gier różni się właściwie tylko kartą graficzną. Dlatego w swoich zestawieniach skupiamy się na sprzęcie dla graczy, gdyż jest on najbardziej uniwersalny. Zawsze jednak zaznaczamy opcje alternatywne dla tych, którzy oczekują nieco wyższej wydajności w codziennych zastosowaniach kosztem osiągów w grach. Co ważne, takie zestawy sprawdzą się też w amatorskiej odmianie zaawansowanych, „profesjonalnych” prac.

Jaki komputer dla profesjonalisty kupić?

To zupełnie inne zastosowania, bardzo specyficzne. Komputer dla grafika pracującego w Photoshopie będzie zupełnie inaczej zbudowany niż zestaw dla osoby zajmującej się montażem wideo. Jeszcze innego sprzętu będzie oczekiwał programista, z innego zadowolony będzie architekt. Dlatego dla tej grupy osób stworzyliśmy osobny dział, w którym zamieszczamy wskazówki, jak zbudować komputer, by jak najlepiej spełniał oczekiwania specjalisty w danej dziedzinie.

Nie wiesz, ile pieniędzy powinieneś przeznaczyć na nowy komputer?

Dla takich osób przygotowaliśmy krótki poradnik na stronie „Jakiego komputera potrzebuję? Ile muszę na niego wydać?”, gdzie udzielamy kilku wskazówek, na co zwrócić uwagę i jaki zestaw spełni poszczególne wymagania.

Cena a jakość

„Cena nie idzie w parze z jakością”. Zwykle jest to prawda, ale często jest tak, że produkty dobrej klasy są tylko nieco droższe od tych najtańszych. W swoim zestawieniu staraliśmy się dobierać komponenty tak, by stosunek jakości i wydajności do ceny był jak najlepszy. Pokazuje to dobór polecanych zasilaczy, kart graficznych oraz płyt głównych. Na bieżąco zbieramy informacje na temat ewentualnych wad urządzeń i jeśli jakieś się pojawią, wówczas taki sprzęt nie będzie miał szans pojawić się w zestawieniu.

Jaki komputer do…

Publikacja podzielona jest na podstrony, na których przedstawiamy polecane zestawy komputerowe w określonej cenie. „Zestaw komputerowy” to dla nas obudowa z komputerem bez monitora oraz urządzeń peryferyjnych. Tym elementom poświęcamy osobne strony. Wybór na przykład myszki czy klawiatury jest bowiem kwestią na tyle indywidualną (jedni wolą duże i ciężkie myszki, inni – małe i lekkie), że błędem byłoby sugerowanie konkretnego modelu do wszystkich zestawów.